Изготвена преди 4 години, стратегията за превръщането на Тракия икономическа зона във въглеродно неутрален индустриален парк вече е в ход. Разговаряме с изпълнителния директор на ТИЗ Пламен Панчев за амбициозната програма на зоната да се превърне в напълно зелена привлекателна сила за инвестиции
Изключително сме удовлетворени, че всички последни инвестиции са обвързани с проектиране и изпълнение на възобновяеми източници на енергия – като соларни паркове и термопомпи например.
Благодарение на нашата стратегия за въглеродно неутрален индустриален парк – ТИЗ-ВНИП – инвеститорите са доволни, че тук има конкретна програма и могат да им се предоставят условия, каквито дори в развитите европейски държави невинаги могат да се осигурят.
Вече превръщаме в реалност и идеята за намаляване използването на питейна вода в промишлеността – заедно с инвеститорите и нашите партньори от ВиК Пловдив и общините, на чиито територии работим.
ТИЗ започна стратегическо сътрудничество със Ситигаз България с цел намаляване на емисиите от CO2 и превръщането на индустриалния парк в напълно „зелен“. Партнираме си повече от 15 години в задоволяване на нуждите от природен газ на многобройните фирми, ситуирани в зоната. Предстоящата програма предвижда постепенно въвеждане на биометан, който се произвежда по специална технология от биогаз и се подава в съществуващата газопроводна мрежа на Ситигаз България ЕАД.
Вторият етап включва разработването и въвеждането първоначално на 10% зелен водород от възобновяем източник (получен чрез електролиза) в мрежите на Ситигаз, с тенденция за увеличаване на количеството след разширяване на газопроводните мрежи и съобразяването им с новите условия за производството на водород. Проектът реално е първият в България и чрез него постепенно ще се въвежда биометан и зелен водород за заводите в ТИЗ.
Вече стартирахме предпроектното проучване за производство на биометан. Тази програма е също инвестиционен проект, изцяло в унисон с европейските директиви за ограничаване на използването на изкопаемите горива. Той е и част от въвеждането на кръгова икономика в ТИЗ, защото ще е свързан с оползотворяването на органичен отпадък, както от компаниите, така и от общините Марица и Раковски. Свързан е и с наш проект за био тор.
Със Ситигаз в момента разработваме и втори проект – за производство на зелен водород на основата на 2 MW соларна централа.
Общата стойност на двата проекта е около 40 млн. лева. Надяваме се те да имат подкрепа от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Да, очакваме средства. Много е важно обаче държавата да се намеси и оптимизира административното обслужване на тези проекти и процеси. Защото не може поставянето на соларни панели на покрива на завод да отнема толкова много време. Трябва законодателно да е ясен процесът и да няма възможност персонално някой да го забавя.
Когато всички участници в реализирането на декарбонизацията са мотивирани – ще се случат нещата. Ние не можем да постигнем резултатите, които нашият климатичен пояс и природа ни дават. Не довършихме цялата законодателна рамка, която да улесни проектите. Защото освен финансовото подпомагане, от голямо значение е да се довърши започнатата реформа с лесни и прагматични законодателни решения.
Интервю: Елица Добринова
Изпълнителен директор на Тракия икономическа зона