Принципът “Енергийната ефективност на първо място” вече е твърдо залегнал в европейското законодателство чрез Регламента за управление на Енергийния съюз. Неговото прилагане обаче – в енергийните политики, планирането и инвестициите – остава ограничено. Какво е значението на този принцип за бизнеса, местните власти и гражданите – изяснява Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Център за енергийна ефективност ЕнЕфект
С нахлуването на Русия в Украйна и избухването на войната в края на февруари 2022 г. намирането на алтернативни начини за осигуряване на енергия е на върха на европейския дневен ред.
В отговор на тази криза, през май 2022 г. Европейската комисия наскоро публикува съобщението RePowerEU за по-достъпна, сигурна и устойчива енергия, в чиято основа принципът „Енергийната ефективност на първо място“ отново е с водеща роля.
Вече не е необходимо подробно да се обяснява, че това означава едно единствено нещо – приоритизиране на инвестициите в енергийна ефективност и местни енергийни ресурси от страна на търсенето. Знаем ли обаче как да го направим по най-правилния и рационален начин?
Предприятията в България се характеризират с над три пъти по-висока енергийна интензивност в сравнение с тези в ЕС. Практиката показва, че ръководствата им не търсят причините за високите си енергийни разходи в количеството консумирана енергия, а ги отдават на цените на енергоносителите.
Трябва обаче да се има предвид, че при растящи цени на енергоносителите енергийната ефективност има потенциал значително да намали разходите за потребление на енергия и създава условия за осезаемо повишаване на конкурентоспособността на предприятията както на вътрешния, така и на международния пазар.
Максималното оползотворяване на потенциала за енергийната ефективност на дадено предприятие рядко е по силите на персонала.
Енергийното обследване представлява комплексен независим преглед на всички системи за доставка, производство, преобразуване и консумация на енергийни ресурси, както и свързаността им с материалните потоци в конкретното производство.
Резултатите от обследването се оформят в доклад (енергиен одит), който предоставя по-ясна картина за енергийното потребление и възможностите за икономии чрез:
Предложените мерки за икономия на енергия могат да са както от организационен, така и от технически характер (модернизация на технологичното оборудване, оптимизация на системите за микроклимат, използването на възобновяеми източници).
Списък от мерки за повишаване на енергийната ефективност с екологична и финансова оценка
За получаване на добри резултати от енергийното обследване от особено голямо значение е наличието на обективна информация за количествата произведена продукция и консумираната за това енергия по производствени подразделения и основни консуматори.
В повечето случаи това е силно затруднено, тъй като единствените източници на информация са приборите за търговско мерене на доставяните енергоносители. За да преодолее този проблем, една от най-важните мерки, която всяко едно предприятие трябва да предприеме, е да постави началото на изграждане на система за енергиен мениджмънт.
Енергийният мениджмънт е автоматизирана система, състояща се от: програмно-технически средства за енергиен и продуктов мониторинг; екип от квалифицирани специалисти за анализ и планиране на енергопотреблението.
Подсистемата за мониторинг се състои от интелигентни уреди за отчитане на енергопотреблението, сензори и устройства за проследяване на консумацията на енергия и факторите, които ѝ влияят. Тези устройства предават данни по жични или безжични мрежи към централен сървър. Софтуерът предоставя на потребителите възможност за анализ и документиране на получената информация.
Обработката и анализа на данните с помощта на лицензирани енергийни консултанти позволява на предприятията, както да откриват навреме настъпили събития, водещи до преразход на енергия, така и постоянно да оптимизират енергийните си разходи чрез въвеждане на ефективни организационни и технологични решения.
Информация от система за мониторинг. Синхронизирани стойности на произведената продукция и консумираната за това енергия.
Информация от система за мониторинг. Специфично потребление по основни производствени участъци и общо за предприятието.
Практиката показва, че добри резултати могат да се получат с въвеждане на системи за енергиен мениджмънт в съответствие със стандарта БДС ЕN 50001:2018. Заедно с това, при кандидатстване за много от процедурите за подбор на проекти за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ задължително се изисква представяне на енергиен одит, а напоследък все по-често се дава приоритет и на предприятие с въведени системи за енергиен мениджмънт.
С увеличението на цените на енергоносителите, темата за ефективно управление на енергията става все по-гореща не само за частните потребители, но и за местните власти. Дългосрочното решение безспорно е обновяването на сградния фонд и общинската инфраструктура, но за съжаление този процес у нас е все още хаотичен и напълно зависим от наличните програми за финансово подпомагане. Това лишава местните власти от спестявания, които могат да се реализират незабавно.
Изпълнението на проектите нерядко е посредствено, а проследяването на резултатите – непълноценно. Същевременно, статистика в Германия показва, че професионалното управление на енергията в общините само по себе си може да намали разходите с 10-15%.
В редица европейски държави има добри примери за системи за ефективно управление на енергията, използването на които обаче изисква немалка инвестиция.
Въз основа на този опит, експертите на ЕнЕфект създадоха уеб-базирана Общинска информационна система (ОИС), която е напълно безплатна за българските общини и вече се използва от членовете на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия.
От енергийния екип на общината се очаква да въведе информация за своите сгради и система за улично осветление, а впоследствие ежемесечно да вписва консумацията на енергия и съответните разходи. Процесът е максимално улеснен, като огромната част от информацията може да се попълни автоматично чрез качване на на резюмето от обследване за енергийна ефективност – каквото трябва да имат всички публични сгради, а за проследяване на месечната консумация има специално създадени шаблони, които минимизират възможните грешки.
Ползите от системата за енергиен мениджмънт са комплексни. Може би най-важната от тях е мониторинга на потреблението на месечна база – това позволява незабавно да се идентифицира къде има преразход на енергия и съответно се да се потърси причината: повреда, погрешна експлоатация или дори злоупотреби на персонала. Системата е изключително полезна и в процеса на планиране, като с помощта на аналитичните справки могат да се вземат информирани решения за приоритизиране на проектите, според възможните спестявания и насочването им към възможно най-подходящите финансови инструменти. От практическа гледна точка, събирането на данните, необходимо за енергиен одит, вече е само на клик разстояние. Отчетите по годишните планове за енергийна ефективност се генерират автоматично, което също значително облекчава работата на общинските енергийни мениджъри.
Системата вече е изпитана в практиката, като показва резултати не само като помощник при планирането, а и като „врата“ към привличането на средства по европейски инициативи и проекти. Въз основа на плановете за обновяване на сградния фонд на общините Берковица, Кула, Лясковец, Етрополе и Смядово бяха привлечени средства за детайлни енергийни обследвания на ключови сгради в общините с цел постигането на максимално висок енергиен клас, а общините Бургас и Габрово използваха справки от системата за успешните си кандидатури по инициативата EU City Facility.
Системата се доказа и като напълно съвместима с най-авторитетните европейски методики за управление на енергията в общините – Европейската енергийна награда (въведена в България от ЕнЕфект чрез проект EXCITE) и Споразумението на Кметовете. Платформата вече е достъпна и на английски език, а пълна информация за условията за ползване – не само от общини, но и от всички, които управляват сградни фондове – можете да намерите на municipalenergy.net.
Вече всички сме усетили по един или друг начин предимствата на енергийно ефективните сгради, а, за съжаление, повечето от нас чудесно знаят и какви са недостатъците на неефективните – както за личните финанси, така и за здравето и комфорта.
Много рядко обаче познаваме в детайл основните параметри, по които можем да оценим дали нашият дом има нужда от обновяване и какво ще спечелим от него.
Най-точна и подробна информация за състоянието на сградата от гледна точка на енергийната ѝ ефективност, може да придобиете от нейния Сертификат за енергийни характеристики. Ако сградата е строена след 2009 г., тя задължително притежава Сертификат за проектни енергийни характеристики, като инвеститорът е длъжен да ви го представи. Този сертификат се издава преди получаването на АКТ 16, но някои по-отговорни инвеститори го осигуряват и на ниво инвестиционен проект. Ако сградата е по-стара, в случай че за нея е изготвяно енергийно обследване, тя притежава Сертификат за енергийните характеристики на сграда в експлоатация.
На първата страница на сертификата е показан класът на сградата (скала от А+ до G). По-висок клас на енергопотребление означава не само по-нисък разход на енергия, но и по-здравословна среда и по-висок комфорт за обитателите. Освен класа на енергопотребление, ако раз- гледате по-внимателно сертификата, може да разберете още много интересни неща за вашата сграда.
В двете колони от дясната страна на таблицата със стрелки се изразява потребността от първична енергия за всички нужди за единица площ от сградата преди и след прилагане на енергоспестяващи мерки (ЕСМ), а стрелката сочи класа, към който принадлежи или ще принадлежи сградата след прилагане на ЕСМ.
Коефициентите на топлопреминаване са най-важните показатели за строителните елементи на сградата. Колкото са по-ниски стойностите им, толкова по-ниски разходи за отопление ще имате и толкова по-комфортно ще е във вашия дом. Използвайте референтните стойности, за да се ориентирате.
От колоната „Годишен разход на потребна енергия“ може приблизително да изчислите вашите разходи за горива и енергия.
Тъй като сертификат се издава за цялата сграда, ако живеете в апартамент, използвайте колона „Специфичен“, като умножите стойността в клетката по цената на услугата, която закупувате, а след това и по площта на апартамента си. Ще получите приблизително колко ще плащате годишно за отопление.
Годишни сметки за отопление = (Специфичен разход) Х (Цена на услугата) Х (площ на апартамента)
Например, ако живеете в сградата от примера по-долу, площта на вашия апартамент е 70 m2 и цената на природния газ в момента е 0,160 лв./kWh, вие ще харчите: 58,92 x 70 x 0,16 = 660 лв./год.
Имайте предвид, че на първия и особено на последния етаж разходите са малко по-високи и вероятно ще има разминаване.
Ако сградата има Сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, на последната страница ще намерите списък с мерки за енергийна ефективност, като за всяка мярка са оценени инвестициите (колона 2), очакваните спестявания на енергия и срокът, за който ще се изплати инвестицията (колона 5). Ако пък се обърнете към профилирани консултанти, те могат да ви предложат и по-подробни европейски сертификати, развити по международни проекти като U-CERT, iBROAD2EPC и CrossCERT, в които са засегнати други аспекти на сградната ефективност като интелигентна свързаност, комфорт и здравословни условия на обитаване, както и актуални решения за цифрови сградни дневници.
В случай че сградата не притежава сертификат за енергийни характеристики, добре е да обърнете внимание на следното:
СГРАДНА ОБВИВКА
Стени, под, покрив
Когато купувате жилище, трябва да обърнете внимание на характеристиките на ограждащите елементи, като имате предвид, че препоръчителната дебелина на изолацията е над 8 cm. Топлоизолация, освен по външните стени, е добре да има и по покривите, както и по тавана на мазетата. Ако купувате апартамент, е добре цялата сградата да е топлоизолирани или поне съседните апартаменти също да са изолирани, за да се минимизират топлинните загуби на вашето жилище.
Прозорци
Модерните прозорци имат три основни компонента, влияещи на загубата на топлина – рамки, стъклопакети и дистанционери, като крайните резултати зависят от всеки от тях. Препоръчително е прозорците да имат по-големи стъклопакети и по-малко рамки и съответно по-малко дистанционери. Добре е също така стъклопакетите да имат специални нискоемсионни покрития (к-стъкло или високоенергийно стъкло), както и да бъдат трислойни, с по-широки разстояния между стъклата (оптимална широчина е 12 – 20 mm). Допълнително предимство на трислойните стъклопакети е и значително по-добрата шумоизолация.
Пример: Ако прозорците са с коефициент на топлопреминаване 2,65 W/m2K, както в примера по-горе, те са много по-лоши от тези с коефициент 1,40 W/m2K (към момента на пазара има прозорци с коефициенти дори по-ниски от 1,1 W/m2K). В същото време при лоши характеристики на прозорците и при ниски външни температури значително се намалява комфортът на обитаване поради усещането за студ в близост до тях, причинено от лъчисто отдаване на топлина между тялото и прозорците или от течения, причинени от студения въздух, който е контактувал с повърхността на прозорците. За да намалим ефекта от тези течения, обикновено монтираме радиаторите под прозорците, но ако вашите прозорци са с коефициент на топлопреминаване по-нисък от 1,2 W/m2K, това няма да е необходимо.
СГРАДНИ СИСТЕМИ
Видове отопление
Отоплението може да бъде базирано на много различни видове източници на топлина, като всички имат своите положителни и отрицателни страни, които трябва да бъдат съобразени и с вида на сградата, размерите на помещенията и топлинните загуби. Препоръчително е да се използва едно от следните видове отопления – централизирано топлоснабдяване, термопомпи (климатици) или пелетни котли/камини. Възможни са и различни видове отоплителни уреди, като в жилищните сгради най-често срещани и най-подходящи са радиатори или водно подово отопление.
Преди да вземете решение за изграждане на нова инсталация, е необходимо да потърсите проектант, който да ви помогне при вземането на решение и да проектира начина на изпълнение, след което да се изгради инсталацията.
Вентилация
Вентилацията в жилищните сгради е изключителна рядкост и се смята за нещо екзотично. Трябва да се има предвид обаче, че повечето хора в България страдат от недостиг на кислород в домовете си, а проветряването решава само частично проблема в някои от помещенията, при това за сметка на голяма загуба на енергия и на намален комфорт. Проучвания показват, че за да поддържаме нивата на кислород и въглероден двуокис, е необходимо да използваме вентилационна инсталация с оползотворяване на изходящата топлина (рекуперация). Други ползи от вентилацията са намаляване на влажността в помещенията и предотвратяване на образуването на мухъл и конденз.
Топла вода
Най-ефективните методи за подгряване на гореща вода са с използване на централизирано топлоснабдяване или комбинация от ВЕИ и допълнителен източник, като например електрически бойлер със слънчев колектор или термопомпен бойлер с допълнителен електрически нагревател.
Когато поставим енергийната ефективност на първо място, системите за възобновяема енергия стават много по-ефективни и изгодни, независимо дали става въпрос за индустриално производство, публични или жилищни сгради.
Разбира се, те са най-ефективни, когато можем да употребим пълноценно цялата произведена енергия и да задоволим максимално своите нужди с нея. Това обаче рядко се случва, тъй като най-често имаме повече енергия тогава, когато потреблението е по-малко. Затова най-доброто решение без съмнение са енергийните общности.
Енергийните общности представляват сдружения с цел съвместно производство и потребление на енергия, които в идеалния случай са проектирани така, че излишъкът от енергия при един просюмър (краен потребител, който е едновременно производител и консуматор, „произвеждащ потребител“) да отива при друг, когато му е необходима, и обратното. Именно така се постига и най-висока ефективност на инвестициите за изграждане на фотоволтаични инсталации, като не трябва да се забравя, че за максималното използване на произведената енергия на място е необходимо внедряване на „умни” решения за управление на потреблението на отделните участници.
Скорошен анализ на конкретен случай за споделено производство и потребление на енергия от няколко обекта, изготвен от специалистите на ЕнЕфект в рамките на проект CONGREGATE, установи възможни ценови равнища на електрическата енергия от 290 лв./MWh, които освен, че са много атрактивни на фона на текущите цени, са и гарантирани в дългосрочен план.
Въпреки че все още липсват готови за приложение договорноправни модели за коопериране, в рамките на анализа бе изведен и реалистичен подход за разпределяне на инвестиционните разходи между участниците в кооператива, както и възможна правна форма на учредяване на база на съществуващата законова рамка.
Д-р Драгомир Цанев е изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и официален представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия. Координатор на редица международни научно-изследователски проекти, между които успешно завършилите BUILD UP Skills Bulgaria, BUILD UP Skills EnerPro, Train-to-NZEB, Fit-to-NZEB, както и текущите EXCITE, NZEB Roadshow, BeSMART, MEMS и CONGREGATE, изпълнявани по програма Хоризонт 2020 на ЕК и програма EUKI на Германското федерално правителство. Ръководител на дейностите на ЕнЕфект в над 30 международни проекта.
Автор е на серия от публикации и лектор в редица международни конференции в областта на политиките за устойчиво енергийно развитие, принципите на пасивните и почти нулево-енергийни сгради, обученията за енергийна ефективност и ВЕИ и общинското енергийно планиране.