Около 30 милиона нови работни места, свързани с чистата енергия трябва да бъдат създадени до 2030 г., щом светът твърдо е поел по пътя на декарбонизация на икономиката. Отделно пък 13 милиона работни места в индустрии, свързани с изкопаеми горива, са изложени на риск от изчезване. Това са малка част от констатациите на доклада на Международната агенция по енергетика по отношение на новите работни места в процеса на декарбонизация.
МАЕ настоява политиците и работодателите да засилят усилията си за привличане на работници от други сектори, да преквалифицират съществуващите работници, работещи с изкопаеми горива, да се уверят, че работните места са добре платени и да поставят специален акцент върху общностите, които са критично тежко засегнати от прехода.
Броят на работните места в глобалния енергиен сектор се е увеличил през 2022 г., тъй като нарастващите инвестиции в чисти енергийни технологии стимулират търсенето на нови работници във всеки регион на света. Това е записано в последния доклад на Международната агенция по енергетика. В него се предлага еталон за заетостта във всички енергийни отрасли, защото кризата с липсата на експерти става все по-голяма.
В документа се картографира заетостта в енергийния сектор по региони, горива, технология и верига на добавената стойност. Докладът предоставя богата на данни основа за политиците, индустрията, работниците и преподавателите, за да разберат свързаните с труда въздействия на прехода към чиста енергия.
Заетостта в енергетиката в световен мащаб нарасна до 67 милиона души през 2022 г., което е увеличение с 3,5 милиона спрямо нивата преди пандемията. Повече от половината от растежа на заетостта през този период е само в пет сектора: слънчева фотоволтаична енергия, вятър, електрически превозни средства (EV) и батерии, термопомпи и добив на критични минерали. От петте сектора слънчевите фотоволтаици са най-големият работодател, отчитайки 4 милиона работни места, докато електромобилите и батериите са най-бързо растящите. Там вече са намерили работата си нови над 1 милион служители от 2019 г. насам.
Работните места в индустриите за изкопаеми горива също се увеличиха на годишна база, но възстановяването беше по-слабо, оставяйки изкопаемите горива под нивата отпреди пандемията, въпреки че петролните и газовите компании отбелязаха рекордни приходи през 2022 г. В резултат на това чистата енергия заетостта представлява над половината от общите работни места в енергийния сектор. Това се случва след като тази енергия изпревари изкопаемите горива през 2021 г.
Увеличението на работните места в областта на чистата енергия се наблюдава във всеки регион на света, като Китай, домът на най-голямата енергийна работна сила днес, представлява най-големият дял от добавените работни места в световен мащаб. Разрастването на индустриите за чиста енергия също така генерира работни места нагоре по веригата в критичния минерален добив, който добави 180 000 работни места през последните три години, подчертавайки нарастващото значение на тези основни елементи при новата енергийна икономика.
Въпреки това, все по-голям брой енергийни индустрии посочват недостига на квалифицирана работна ръка като ключова пречка за засилване на дейността, според собствено проучване на МАЕ. То е било проведено сред 160 глобални енергийни фирми. Докладът установява, че броят на работниците, които търсят дипломи или сертификати, свързани с работата в енергийния сектор, не е в крак с нарастващото търсене при тези работни места. Това важи особено за професионалните работници като електротехници, специализирани в работата в енергийния сектор, както и професионалисти в областта на науката, технологиите и инженерните специалности.
„Безпрецедентното ускорение, което наблюдаваме при преминаването към чисти технологии, създава милиони нови възможности за работа по целия свят – но те не се запълват достатъчно бързо“, обясни още при представянето на доклада изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол. „Правителствата, промишлеността и образователните институции трябва да въведат програми за предоставяне на необходимия опит в енергийния сектор, за да бъдат в крак с нарастващото търсене, особено за производство и изграждане на проекти за чиста енергия, необходими за постигане на нашите енергийни и климатични цели.“
Около 36% от енергийните работници в света са с висококвалифицирани професии, в сравнение с около 27% спрямо други сектори на икономиката. Някои компании за изкопаеми горива преквалифицират работници вътрешно за позиции към области от с нискоемисионно производство, за да задържат талантите или да поддържат гъвкавост, когато възникнат нужди от повече подобни кадри. Това обаче не е опция навсякъде и осигуряването на ориентиран към хората и справедлив преход за засегнатите работници трябва да остане в центъра на вниманието на политиците. А това е особено валидно във въгледобивния сектор, където заетостта последователно намалява от няколко години, до голяма степен поради нарастващата механизация.
Очаква се нарастващото търсене на работници в областта на чистата енергия да продължи, като ръстът на новите работни места надвишава намаляването на ролята на изкопаемите горива във всички сценарии на МАЕ. В актуализирания сценарий за декарбонизация до 2050 г. – който осигурява път на глобалния енергиен сектор, съответстващ на ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 °C – до 2030 г. ще бъдат създадени 30 милиона нови работни места за чисти енергийни източници. Докато близо 13 милиона работни места от индустрии, свързани с изкопаемите горива са изложени на риск от затваряне или изгубване.
Това означава, че около две работни места за чиста енергия ще бъдат създадени за всяка загубена работа, свързана с изкопаеми горива. Енергийните работни места може да не са винаги на едно и също място, нито да изискват едни и същи умения, което означава, че политиците трябва да се съсредоточат върху обучението за работа и изграждането на капацитет, за да гарантират, че енергийните преходи са от полза за възможно най-много хора.
Работниците, идващи извън енергийния сектор, ще бъдат от съществено значение и с известна преквалификация много работници днес биха могли да се възползват от по-високи заплати в енергийния сектор. Налице е нуждата от орган за създаване на политики, който има за цел да гарантира, че създадените работни места предлагат повишаващи се стандарти за работниците. Те са и по-приобщаващи като са насочени към енергийните общности, засегнати от зеления прехода – друга област, която МАЕ проследява и анализира.